T350C565K016AT
DigiKey Part Number
399-T350C565K016AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350C565K016AT
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial, Disc
EDA/CAD Models
T350C565K016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial, Disc
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V