T350C225K035AT
DigiKey Part Number
399-3558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350C225K035AT
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T350C225K035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.331" (8.40mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm