T350A475K006AT
DigiKey Part Number
399-3543-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350A475K006AT
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 10Ohm
EDA/CAD Models
T350A475K006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm