T350A335M016AT
DigiKey Part Number
399-T350A335M016AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350A335M016AT
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 6Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T350A335M016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz