T340E476M040AT7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 40 V Radial
T340E476M040AT7301
DigiKey Part Number
399-T340E476M040AT7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340E476M040AT7301
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340E476M040AT7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.484" L x 0.484" W (12.30mm x 12.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
40 V