T340E107M016AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
T340E107M016AT
DigiKey Part Number
399-T340E107M016AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340E107M016AT
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340E107M016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.484" L x 0.484" W (12.30mm x 12.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V