T340D476M016AT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
T340D476M016AT
DigiKey Part Number
399-T340D476M016AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340D476M016AT
Description
CAP TANT RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340D476M016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V