T340C685K040AT4523 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for T340C685K040AT4523 is not available
T340C685K040AT4523
DigiKey Part Number
399-T340C685K040AT4523TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340C685K040AT4523
Description
6.80UF 40.0V
Detailed Description
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 40 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
40 V