T340A105K040AT
DigiKey Part Number
399-T340A105K040AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340A105K040AT
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 40 V Radial
EDA/CAD Models
T340A105K040AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
40 V