T340A105K035AT7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V Radial
T340A105K035AT7301
DigiKey Part Number
399-T340A105K035AT7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340A105K035AT7301
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340A105K035AT7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
35 V