T140D396M050AS
DigiKey Part Number
399-T140D396M050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140D396M050AS
Detailed Description
39 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50 V Axial 800mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T140D396M050AS Models
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V