T140C226K060AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 14
Datasheet
22 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 60 V Axial 1Ohm @ 100kHz
T140C226K060AT
DigiKey Part Number
399-T140C226K060AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140C226K060AT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T140C226K060AT Models
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
60 V