T140C226K050AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
22 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50 V Axial 1Ohm @ 100kHz
T140C226K050AT
DigiKey Part Number
399-T140C226K050AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140C226K050AT
Description
CAP TANT AXL 125C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T140C226K050AT Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
50 V