T110C476K020AT1946 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 31
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial 1.2Ohm @ 100kHz
T110C476K020AT1946
DigiKey Part Number
399-T110C476K020AT1946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110C476K020AT1946
Description
47.0UF 20.0V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
20 V