T110B475K050AT
DigiKey Part Number
399-11302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110B475K050AT
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50 V Axial 2.5Ohm
EDA/CAD Models
T110B475K050AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
50 V