T110B105K060AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 60 V Axial 8Ohm @ 100kHz
T110B105K060AS
DigiKey Part Number
399-T110B105K060AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110B105K060AS
Description
CAP TANT AXL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T110B105K060AS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
60 V