RSBEC2100Z300K
DigiKey Part Number
399-RSBEC2100Z300K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSBEC2100Z300K
Description
CAP FILM RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSBEC2100Z300K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V