R76QF0470SE00K
DigiKey Part Number
399-R76QF0470SE00K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76QF0470SE00K
Detailed Description
470 pF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R76QF0470SE00K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.355 Ohms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
600V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)