R76PW41504030J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Film Capacitor 400V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R76PW41504030J
DigiKey Part Number
399-R76PW41504030J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76PW41504030J
Detailed Description
EDA/CAD Models
R76PW41504030J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.126" (28.60mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
630V