R76PD1180DQ00K
DigiKey Part Number
399-R76PD1180DQ00KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76PD1180DQ00K
Detailed Description
1800 pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R76PD1180DQ00K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
354 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V