R76IW51005030K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Film Capacitor 180V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R76IW51005030K
DigiKey Part Number
399-R76IW51005030K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76IW51005030K
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
R76IW51005030K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.9 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.736" (44.10mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
180V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
250V