R75TI21504030J
DigiKey Part Number
399-17928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75TI21504030J
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 650V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75TI21504030J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
650V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)