R75PI312050H3J
DigiKey Part Number
399-R75PI312050H3J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75PI312050H3J
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.12 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75PI312050H3J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
13.3 mOhms