R75PD2100AA40K is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75PD2100AA40K
DigiKey Part Number
399-R75PD2100AA40K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75PD2100AA40K
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75PD2100AA40K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
79.6 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
630V