R75MD2330Z3B0J
DigiKey Part Number
399-18299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MD2330Z3B0J
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R75MD2330Z3B0J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V