R75IN41504040J
DigiKey Part Number
399-18292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75IN41504040J
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R75IN41504040J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.732" (18.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
250V