R75II3560DQ40J is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.56 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75II3560DQ40J
DigiKey Part Number
399-R75II3560DQ40JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75II3560DQ40J
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
R75II3560DQ40J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V