R75II3470JB40J is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 454
In Stock: 3
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75II3470JB40J
DigiKey Part Number
399-R75II3470JB40J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75II3470JB40J
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75II3470JB40J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.2 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V