R75ID2330AA40J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
TDK
WIMA
WIMA
0.033 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75ID2330AA40J
DigiKey Part Number
399-R75ID2330AA40J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75ID2330AA40J
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75ID2330AA40J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.8 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V