R747I11505000J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1500 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R747I11505000J
DigiKey Part Number
399-R747I11505000J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R747I11505000J
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
424 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)