R745I21505000K
DigiKey Part Number
399-R745I21505000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R745I21505000K
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
42 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)