R73UI0150DQ00K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
150 pF Film Capacitor 500V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R73UI0150DQ00K
DigiKey Part Number
399-R73UI0150DQ00KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R73UI0150DQ00K
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
R73UI0150DQ00K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)