R71VR43304000K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF Film Capacitor 250V 520V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R71VR43304000K
DigiKey Part Number
399-R71VR43304000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R71VR43304000K
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R71VR43304000K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
36 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.303" (33.10mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
520V