R66PD1150AA10J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1500 pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
R66PD1150AA10J
DigiKey Part Number
399-R66PD1150AA10J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R66PD1150AA10J
Description
CAP FILM METAL RAD POLYESTER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R66PD1150AA10J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
630V