R60MN41004030J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 805
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
1 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
R60MN41004030J
DigiKey Part Number
399-R60MN41004030J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60MN41004030J
Description
CAP FILM AUTOMOTIVE
Detailed Description
EDA/CAD Models
R60MN41004030J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.732" (18.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V