R60EF4100ZB6AK is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 1.060
WIMA
New at DigiKey
Image for R60EF4100ZB6AK is not available
R60EF4100ZB6AK
DigiKey Part Number
399-R60EF4100ZB6AKTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60EF4100ZB6AK
Description
1 UF VDC 1V
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Box
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V