R60DN46804030K
DigiKey Part Number
399-18620-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60DN46804030K
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R60DN46804030K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.634" (16.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
63V