R60DN44704030K
DigiKey Part Number
399-20881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60DN44704030K
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R60DN44704030K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.634" (16.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V