R60DI46804030K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 173
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
6.8 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
R60DI46804030K
DigiKey Part Number
399-R60DI46804030K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60DI46804030K
Description
CAP FILM AUTOMOTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R60DI46804030K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.634" (16.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
63V