R49AI31005101M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 242
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
0.1 µF Film Capacitor 310V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R49AI31005101M
DigiKey Part Number
399-R49AI31005101M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R49AI31005101M
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R49AI31005101M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
800V