R46KI26805001M
DigiKey Part Number
399-R46KI26805001M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KI26805001M
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R46KI26805001M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V