R46KF310000M1M
DigiKey Part Number
399-11808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KF310000M1M
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 560VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R46KF310000M1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V