R463R433040M2K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 100
Datasheet
3.3 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R463R433040M2K
DigiKey Part Number
399-13730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R463R433040M2K
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
R463R433040M2K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.303" (33.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V