R463R410040M1M
DigiKey Part Number
399-19827-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R463R410040M1M
Description
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R463R410040M1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.791" (20.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V