R413N310000M1K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 105
Datasheet
In Stock: 778
In Stock: 0
In Stock: 242
0.1 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R413N310000M1K
DigiKey Part Number
399-R413N310000M1K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413N310000M1K
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
R413N310000M1K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Box
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)