R413F1680DQ00K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1.150
Datasheet
In Stock: 410
In Stock: 692
In Stock: 988
New at DigiKey
Image for R413F1680DQ00K is not available
R413F1680DQ00K
DigiKey Part Number
399-R413F1680DQ00KTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413F1680DQ00K
Description
1600UF 300V
Detailed Description
6800 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)