R413F122050D0K
DigiKey Part Number
399-R413F122050D0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413F122050D0K
Description
CAP FILM 2200PF 10% 1.2KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 300V 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)