PHH223MKL3540ME4
DigiKey Part Number
399-PHH223MKL3540ME4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHH223MKL3540ME4
Description
CAP ALUM HYBRID 540UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
540 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 124mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Category
Ratings
AEC-Q200
Manufacturer
KEMET
Applications
Automotive
Series
Features
High Vibration
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
7.6 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
38 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.600" (15.24mm)
Capacitance
540 µF
Size / Dimension
0.638" Dia (16.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.130" (28.70mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
124mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C