PHE450MK3820JR05
DigiKey Part Number
399-PHE450MK3820JR05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHE450MK3820JR05
Description
CAP FILM 820PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 pF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHE450MK3820JR05 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bag
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
High Frequency, Switching
Voltage Rating - DC
630V