PHE448SB3150JR06
DigiKey Part Number
399-PHE448SB3150JR06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHE448SB3150JR06
Description
CAP FILM 150PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHE448SB3150JR06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
700V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)